Неможливо уявити державу без національних символів, одним з яких є прапор. Україна, от вже 21 рік має своїм прапором «стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів». Однак, доволі часто доводиться чути про те, що цей прапор не має підстав до свого існування і не є символом України. Доходить до смішного, коли на центральних телеканалах в перерві між черговим російським серіалом та голлівудським блокбастером який-небудь ізотерик починає розповідати буцім-то всі біди України саме в тому, що кольори прапори розміщені неправильно, і «вода заливає вогонь».Та давайте спробуємо проаналізувати наш прапор з більш наукових позицій та поглянемо на його історію.
Жовтий та синій кольори були одними з найбільш вживаних ще за часів Київської Русі. За однією з версій слово «хохол» походить від монгольських «хох» - небесний, блакитний та «улу» - жовтий. Це дозволило припустити що саме ці барви були символами племінних об’єднань східних слов’ян. Пізніше такі кольори часто зустрічаємо на ризах священників та іконостасах. Але офіційного прапору тоді не існували, принаймні свідчень про нього не збереглось.
Перша офіційна згадка про прапор Української держави датавона 1410 роком, коли в Грюнвальдській битві війська Галицько-Волинського князівства виступили під лазуровим стягом на якому було зображено золотого лева. Перемишльська земля мала своїм гербом жовтого двоголового орла на блакитному фоні.
У 1848 році, під час «весни народів», українські повстанці Австро-Угорської імперії обрали своїм символом герб Галицько-Волинського князівства. Австрійський цісар, за результатами революції визнав право українців на використання національних кольорів.
Спортивно-військові товариства, які виникають на Західній Україні наприкінці ХІХ ст. також використовують у своїй символіці синій і жовтий кольори. В статуті товариства «Сокіл» читаємо «Знамя товариства є руский лев … побіч Льва, який мусить мати синє поле, можемо уживати рівно ж гербів міст». Крім того до прапора кріпилась синя і жовта стрічки. На синій стрічці було написано жовтими літерами одне з гасел товариство, а на жовтій містився напис синіми літерами «Сокіл в …»(вказувалась назва міста).
В 1911 році,під час відзначення 50-річчі від дня смерті Т.Шевченка жовто-блакитний прапор набуває особливої популярності на Галичині. І за три роки, під час відзначення сторічного ювілею від Народження Кобзаря, такі стяги з’явились на маніфестаціях не лише в Галичині та Буковині, а й за кордоном: у Відні, Празі, Варшаві, деяких канадських містах, та на землях Російської імперії, в якій він був заборонений. В наступні роки жовто-блакитні знамена стали невід’ємним атрибутом вшанування пам’яті Тараса Григоровича.
Під час Першої світової та громадянської воєн під цими прапорами йшли до бою загони українських повстанців як з австрійського так і з російського боків. Саме тому в жовтні 1917 року, за поданням М.Грушевського, жовто-блакитний прапор було визнано офіційним прапором УНР. Та з приходом до влади гетьмана Павла Скоропадського порядок кольорів було змінено, і зверху тепер опинився блакитний колір. Саме в цей час з’явилась легенда про те, що прапор символізує пшеничне поле та мирне небо, яку Скоропадський розповів на одному з селянських з’їздів. В 1918 році новопроголошена ЗУНР обрала своїм прапором синьо-жовтий стяг, а в 1939 році Карпатська Україна обрала теж саме розташування кольорів.
Однак у середовищі української еміграції точилися гострі суперечки про правильне розташування кольорів. Кожна сторона мала аргументи на підтримку своєї думки, і дискусії були завершені лише після рішення Української Національної Ради від 27 червня 1949 року, національним прапором було оголошено синьо-жовтий стяг.
Свобода Український щоденник від 8-го липня 1949 р. |
Якщо говорити про порядок кольорів, то за правилами геральдики та вексикології, зверху має знаходитись колір гербової фігури, а галицький лев та нинішній тризуб жовті. Однак, народ є живим організмом, сам формує свої символи спираючись на власний світогляд та історичний досвід, а не шаблонні правила. З історичної точки зору можна виправдати обидва порядки кольорів. Однак, в сьогоднішньому суспільстві саме синьо-жовтий прапор об’єднав українців. Навіть в Криму та на Донбасі його визнають національним символом понад 90%, хоча в перші роки незалежності ця цифра ледь сягала половини. Під цим прапором українські спортсмени здобували перемоги на Чемпіонатах світу та Олімпійських іграх, його встановлювали на найвищих гірських вершинах, саме він асоціюється у всього світу з країною козацької слави, а наше мета не осоромити його.
Коментарі
Дописати коментар